Ödül Kazandıran Mükemmellik

Termoform işlemcileri için enerji tasarrufu sağlayan buluş

Ceramicx, müşterisinin infrared ısıtma sistemiyle çalışan termoform makinesinde konvensiyonel ısıtma sistemine kıyasla %40 enerji tasarrufu sağladı.

İki sistem arasındaki farklılıkları detaylı bir şekilde ölçen, plastik ürünler hakkında danışmanlık yapan, Tangram Technology Ltd şirketinden mühendis Dr. Robin Kent tarafından yürütülen bağımsız bir çalışmayı sizlere sunuyoruz.

Termoform sistemlerinin karşılaştırılması özdeş aletler, aynı döngü süreleri ve aynı ürünler kullanılarak gerçekleştirildi.

Ceramicx tabanlı ısıtma sistemi ortalama güçte 56.16 kW tan 32.85 kW’a bir azalma gösterdi. Bu da %41,6 lık bir azalmayı temsil ediyor. Şekiller iki fırın arasındaki direkt karşılaştırmadan alındı. Makine tabanlı yüklerin kaldırılmasıyla Ceramicx sistemi %45.8 lik enerji tasarrufu sağlandığını gösterdi. Bu çalışma Ceramicx tabanlı sistem kullanılarak iyileştirmeler yapılabileceğini ve enerji tasarrufu sağlanabileceğini gösteriyor.  

 

Her iki makine de doğrudan karşılaştırılabilir nitelikte, hızlı tüketim ürünleri ve gıda ambalaj sektöründe aynı polistiren tabanlı ürünlerin yapımında kullanılan makinelerdi.

Ceramicx infrared fırın sisteminde toplam 8 adet sıcaklık sensörü bulunmaktadır. Bunlar tek tek seçilebilir veya kontrol amacıyla gruplandırılabilir. Buna ek olarak rezistanslar 132 ayrı bölgeye bölünebilir ve böylece çeşitli kontrol seçeneklerini de sunar.

Ceramicx fırın sistemi, güç kontrol sistemleri, mahfazaları, şalterleri ve PLC kontrolü ile birlikte üst ve alt ısıtma plakalarına sahiptir. Kontrol sistemleri, işlemciye hem açık hem de kapalı döngü kontrolü ve inline proses enerji kontrolüne ek olarak devreye alma ve arıza izleme prosedürlerinde maliyet tasarrufu sağlar.

© 2024 Ceramicx | Web Development by Granite Digital